fbpx

Kogos avaneb maali- ja installatsioonikunstniku Kristi Kongi isikunäitus

11/05/2021 by Liina Raus

14. mail avab Tartus Aparaaditehases asuv kaasaegse kunsti galerii Kogo maalikunstnik Kristi Kongi isikunäituse „Sädelev täht Magenta. Oli see unes või oli see ilmsi?“. Näitus kõneleb kulgemisest, kohatajust ja mäletamisest, milles värvidel on keskne roll.

Kristi Kongi kirjutab: „Kui ma mõtlen värvidest ja nende päritolust, haakuvad nad minu jaoks tavaliselt kindlate kohtadega. Neid kohti olen harilikult kogenud teekonnal kusagile või kusagilt. Olen viimased aastad ringi liikudes kirjutanud üles värvide nimetusi. Olen avastanud, et niiviisi värvide kaudu kohakogemuste kirjeldamine ning hiljem nende värvide järgi kogetu meenutamine on kõige täpsem ja tõesem.“

Näitus „Sädelev täht Magenta. Oli see unes või oli see ilmsi?“ hõlmab õlimaale lõuendil ja galeriiruumi laienevat maaliinstallatsiooni. Õlimaalid on valminud ajavahemikus 2020. aasta kevadest 2021. aasta kevadeni. Näitus on avatud 14.05.–19.06.2021.

Kristi Kongi on üks Kogo galerii esindatavatest kunstnikest, kes on varasemalt osalenud kahel galeriis toimunud näitusel: 2018. aastal näitusel „Salajane vilin metsas“ koos Mari-Leen Kiipliga ja 2020. aastal grupinäitusel „Aeg unistada või karta?“. Praegune näitus on Kristi Kongi esimene isikunäitus Kogo galeriis.

„Sädelev täht Magenta. Oli see unes või oli see ilmsi?“ on teine näitus galerii selle aasta programmis „Ökoloogia–ökonoomia“, kus käsitletakse erinevate nurkade alt ökoloogia ja majanduse valupunkte.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Akzo Nobel.
Tänud: Angeliina Liivlaid, Maria Hommik, Urmo Teekivi, Elena Past, Argo Otsma, Tanel Paliale, Ahti Lill, Eike Eplik.

Kogo galerii on 2018. aastal asutatud kaasaegse kunsti galerii Tartus. Kogo keskendub eeskätt noorema põlvkonna kunstnike tutvustamisele Eestis ja rahvusvaheliselt. Galerii esindatavad kunstnikud on Alexei Gordin, Eike Eplik, Mari-Leen Kiipli, Kristi Kongi, Eva Mustonen ja Elīna Vītola.

Kristi Kongi (1985) on maali- ja installatsioonikunstnik, kelle töö keskendub värvile, valgusele ja ruumile. Tema erksavärviline maalilooming võtab sageli muljetavaldavate ruumi hõlmavate installatsioonide kuju. Lisaks maalimisele lõuendile või seintele, põrandale ja laele kasutab Kristi maaliinstallatsioonide loomiseks ka mitmesuguseid muid materjale, nagu näiteks kangad, vineer või pleksiklaas. Maalide ja installatsioonide aluseks on sageli konkreetsed kohad, kus kunstnik on käinud või elanud, ning tema tähelepanekud, emotsioonid ja mälestused. Kristi Kongile meeldib luua ruum ruumis olukordi, viies kogetud kohad näituseruumi, kasutades selleks endaleiutatud süsteeme. Viimased tulenevad maalieksperimentidest, kus Kristi katsetab erinevate värvide, valguse ja varjuga. Kristi on nimetanud neid eksperimente „harjutusteks kuuga“.
Kristi Kongi on õppinud maali Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (BA, 2004–2008) ja lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna (MA, 2008–2011). Teda on autasustatud Noore Kunstniku preemiaga (2011), Sadolini kunstipreemiaga (2013) ja Konrad Mäe preemiaga (2017) ning nomineeritud 2016. aastal Köler Prize preemiale. Kristi Kongi on Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna dotsent.