fbpx

Gobo

Gobo

Puit, koks, polüuretaankumm
60 × 117 × 85 cm
2021
Küsi lisaKüsi lisa
Sissejuhatus

Teos grupinäituselt „Bambi projekt“.

„Ning kogu noorusaeg hakkas äkki ta meeltes kumama. Aas, rajad, mida mööda ema teda juhtis, rõõmsad mängud koos Gobo ja Falinega, tubli rohutirts ja liblikas, võitlus Karuse ja Ronnoga, millega ta Faline endale võitis. Ta tundis ennast äkki jälle õnnelikuna ja oli sellest hoolimata vapustatud.“ (Salten, lk 141)

Līga Spunde keskendub inimeste suhtumisele teistesse elusolenditesse ning nende keerukale suhtele loodusega — sama motiiv läbib ka Salteni teost. Mõlemad teosed kujutavad hirve sarnaselt, kuid kontekst, kuhu kunstnik looma asetab, on väga erinev. „Rahu valvav kuulikindel klaas“ kujutab harmoonilist ja muretut maastikku ning Disney animatsioonidele omast idealiseeritud maailma. Kuigi Disney loomariik on fantaasia, esindab see läänemaailma ideaale, igatsust rahuliku ja õnneliku paiga järele. Spunde on ümbritsenud idealiseeritud nägemuse kuulikindla klaasiga, et Bambi unelmatemaailma kaitsta.

Kuigi „Gobo“ on väliselt eelmise teose sarnane, näeme siin hirve mitte koos oma metsaloomadest sõprade, vaid inimesega, kes tema surnukeha kõrval seisab. See pilt kuulub trofeefotograafia žanrisse — naeratav mees poseerib kütitud saakloomaga, luues eksliku mulje, nagu valitseks kahe liigi vahel sõprus. Esialgu on niisugustel fotodel raske surma näha, kuid viimase kohalolu tunnistamine tekitab meis külmavärinaid. Kuigi Disney animatsioonis Gobo tegelaskuju ei olnud, on tal raamatus oluline roll nii lemmiklooma kui ka saakloomana. See meenutab meile, kuidas inimeste suhtumise osas loomadesse — lemmikloomadesse, kariloomadesse ja metsloomadesse — võetakse väga erinev hoiak.

installatsioon

Kunstnikust

Līga Spunde (1990) esitab oma teoseid multimeediainstallatsioonidena, põimides isiklikke lugusid tahtlike väljamõeldistega. Viited erinevatele aegadele ja sümbolitele loovad tohutu ja samas hapra võrgustiku. Tõlgendamise täpsusest ja uutest kontekstidest kujuneb isikliku kogemuse laiendus, mis saavutab üldtunnustatud tõe staatuse. 2016. aastal lõpetas ta magistriõppe Läti Kunstiakadeemia visuaalse kommunikatsiooni osakonnas; tema lõputöö „The Hike“ kuulus Euroopa kunstiakadeemiate lõpetajate kolme parima projekti hulka.

Rohkem teoseid kunstnikult

Puit, koks, polüuretaankumm, 60 × 117 × 85 cm, 2021
Puit, kuulikindel klaas, 27 × 27 × 15 cm, 2021
Digitaalne joonistus 5+2AP, 57 × 38 cm, 2020
Digitaalne joonistus, 10 + 2 AP, 27 × 27 cm, 2020

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja