fbpx

Taasluues neid vanu nõlvakuid

6.2.2021 — 8.5.2021

Aastaid tagasi käis Holger Loodus polaarjoone taga, kus ta vaatles süürlaste teekonda läbi arktilise Venemaa Euroopasse. Sellest mäkketõusule sarnanevast teekonnast sündis näitus “Teekond maailma lõppu” (Tallinna Kunstihoone galeriis, 09.09. – 08.10.2017). Nüüdseks on toonane kogemus omandanud kindlad kontuurid ja esile on kerkinud kõrge, astanguliste nõlvadega inimtekkeline mägi, mis sarnaneb purgatooriumile.

“Taasluues neid vanu nõlvakuid” kujutab protsessi, kus ajaloost tuntud nägemuslik universumi kuvand demüstifitseerub ja muutub massidele suunatud produktiks. Näitusel on kasutatud itaalia luuletaja Dante Alighieri poolt 14. sajandi alguses loodud purgatooriumi mäe motiivi, mida kunstnik oma pilgu läbi kaasajastab. Holger Looduse eesmärgiks on vaadelda, kuidas müstilisest objektist kaob selle moraliseeriv sisu, nii et see muutub kergelt vastuvõetavaks atraktiivseks disainiobjektiks. Selle protsessi käigus avanevad aga täiesti uued perspektiivid.

Purgatooriumi eelduseks on põrgu, nii nagu igale ehitisele või inimtekkelisele mäele eelneb auk. Mida kõrgemaks kerkib ehitis, seda sügavamaks muutub auk. See paratamatu seaduspära annab näitusele kui mitte moraalse, siis kriitilise mõõtme. Ühtlasi meenutatakse, et vanad, teispoolse päritoluga arhetüübid kumavad praegugi läbi kaasaegset elu katva materiaalsuse kardina.

Näitus koosneb õlimaalidest, fotodest, projektsioonist ja objektidest. Näitusega kaasneb trükis Holger Looduse poolt koostatud visuaalse materjaliga ning Tanel Randeri tekstiga.

Holger Loodus (1970) on kunstnik, kes töötab peamiselt maali ja installatsiooni vallas. Tema loomingu üks läbivaid meetodeid on igapäevaste kogemuste müstifitseerimine. Kui tema varasemaid töid võib iseloomustada maagilise realismi kaudu, siis hilisemate teoste tarvis tunduvad sobivat ulme või alternatiivse ajaloo kategooriad.

Enne kunsti juurde jõudmist on Loodus töötanud animaatorina multifilmistuudios, koomiksite tõlkijana ning üle kümne aasta loonud aktiivselt muusikat. Holger Loodus on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala (BA, 2008) ning õppinud maali vabade kunstide osakonnas (MA, 2012). 2011. aastal täiendas ta end Karlsruhe kunsti- ja disainiülikooli meediakunsti osakonnas. 2012. aastal pälvis Loodus noore kunstniku preemia. 2018. aastal autasustati teda Köler Prize’i publikupreemia ja Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga.

Tanel Rander (1980) on kunstnik, kuraator ja kirjanik, kelle loominguline tegevus jaguneb keele ja psühholoogia tasandil toimivateks eksperimentaalseteks, performatiivseteks praktikateks ning kriitiliseks Ida-Euroopa diskursuse ja dekoloniaalsusega seotud uurimuseks. 

Rander on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusinstituudi (2005) ning töötanud juristi ja advokaadina. 2010. aastal lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia interdistsiplinaarsete kunstide magistriõppe ning alustas õpinguid doktorantuuris. Tema kirjanduslik looming on ilmunud enamasti erinevate pseudonüümide all, nt chaneldior, chaneld:or, C:, Chanel Rantie, Anon Porx jpt.

Leia rohkem infot Holger Looduse ja Tanel Randeri kohta ja tutvu nende valitud projektidega Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kunstnike andmebaasis.

Holger Looduse isikunäitus “Taasluues neid vanu nõlvakuid” on esimene näitus Kogo galerii 2021. aasta näituste programmis nimetusega Ökoloogia – ökonoomia“, mis toob kokku erinevad hääled, et rääkida keskkonna ja majanduse valupunktidest.

Näituse ja trükise graafiline disainer on Aleksandra Samulenkova. Tekstid kirjutas Tanel Rander. Trükise tekstid toimetas ja tõlkis Refiner Translations.
Tänud: Katrin Enni, Tanel Paliale, Andres Teiss, Iris Vilu, Ivika Holm, Georg Kaasik, Kaie ja Rein Loodus.
Näitust ja trükist toetavad Eesti kultuurkapital ja Tartu linn.

 

Press ja Publikatsioonid

Teosed
Pigmentfoto, 1/5+1AP, 55 x 55 (95 x 95) cm, 2019
Pigmentfoto, 1/5+1AP, 55 x 55 (95 x 95) cm, 2021
Pigmentfoto, 1/5+1AP, 55 × 55 (95 × 95) cm, 2019
Õli lõuendil, koopia Eugène Delacroix’ maali „Dante ja Vergilius põrgus“ (1822) detailist, 45 × 65 cm, 2021

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja