fbpx

Kui ma oleksin lind

Kui ma oleksin lind

Õli lõuendil
182 × 190 cm
2012
Küsi lisaKüsi lisa
Sissejuhatus

Kristi Kongi on Kogo galerii esindatava kunstnik, keda hiljuti tunnustati kunstnikupalgaga, mis võimaldab tal järgneva kolme aasta jooksul veel enam loomingule pühenduda. 

See on erakordne võimalus soetada maal Kristi Kongi loometee algusperioodist. Maal pärineb Kristi Kongi isikunäituselt „Soovin, et ma oleksin lind“, mis toimus 2012. aastal Tallinnas Hobusepea galeriis, mis nomineeriti noore kunstniku preemia autasuga.

Kogu näituse idee sai alguse ühest esemest – mängutoosist. Mängutoosis olevad keerlevad kujukesed said sümbolilises mõttes näituse peategelasteks. Kunstnik mängis ideega ärkveloleku ja une vahealal, painutades reaalsustaju, kaotades ajataju, koondades tähelepanu praegusesse hetke. Maalil on veel näha abstraktse ja realistliku kujutluslaadi segunemist, mis hilisemas Kristi Kongi loomingus kaob. 

Kunstnikust

Kristi Kongi (sündinud 1985) on maali- ja installatsioonikunstnik, kelle töö keskendub värvile, valgusele ja ruumile. Tema erksavärviline maalilooming võtab sageli muljetavaldavate ruumi hõlmavate installatsioonide kuju. Lisaks maalimisele lõuendile või seintele, põrandale ja laele kasutab Kristi maaliinstallatsioonide loomiseks ka mitmesuguseid muid materjale, nagu näiteks kangad, vineer või pleksiklaas. Maalide ja installatsioonide aluseks on konkreetsed või kujuteldavad kohad, kunstniku tähelepanekud, emotsioonid ja mälestused. Kristi Kongi looming baseerub põhjalikul uurimistööl ja maalieksperimentidel, kus ta katsetab erinevate värvidega, valguse ja varjuga. Kristi ise on nimetanud neid eksperimente „harjutusteks kuuga“. Kristi Kongi looming on ühtaegu nii poeetiline – see väljendub ka teoste pealkirjades – kui ka süsteemne ja analüütiline.

Kristi Kongi on õppinud maali Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (2004–2008) ning lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal magistriõppe (2008–2011). Teda on autasustatud Noore Kunstniku preemiaga (2011), Sadolini kunstipreemiaga (2013), Konrad Mäe preemiaga (2017) ning nomineeritud 2016. aastal Köler Prize preemiale. Kristi Kongi on Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna dotsent. Kristi Kongi on kunstnikupalga saaja aastatel 2022-2024. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga. 

Vaata ka Kristi Kongi KKEK kunstnike andmebaasis.

Kristi Kongi on üks kunstnikupalga saajatest aastatel 2022–2024.

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja