fbpx

Sõda territooriumi pärast

Sõda territooriumi pärast

Video (03:22 min)
5 + 1AP
2012
Küsi lisaKüsi lisa
Sissejuhatus

Aastate eest otsustas Ivars Grāvlejs naasta üheks aastaks Riiga, et oma lapsepõlvelinna taasavastada. Ta leidis, et nagu paljudes teisteski postsovetlikes riikides, olid ka Lätis kümme esimest vabaduseaastat loonud pinnase uue oligarhia tekkeks. Läti tööstus kaotas selle aja jooksul 40% oma tootmismahust, sotsiaalne ebavõrdsus aina süvenes ja kogu riik oli langemas üha suureneva töötuse nõiaringi. Umbes 23% lätlastest oli tööta ja üle 12% rahvastikust töötas välismaal. Triksterlike antropoloogiliste meetodite abil uuris Ivars Grāvlejs Läti pealinna sotsiaalmajanduslikku olukorda ja lõi selle käigus mitu videoteost. Nüüd, üle kümne aasta hiljem, võime anda hinnangu, kas midagi on vahepeal muutunud.

Näitus pealkirjaga „RIGA“ (koostöös tšehhi kunstniku Petra Pětiletága) avati 2012. aastal esmalt Karlin Studios Prahas ja seejärel Riias Riga Art Space’is. „Sõda territooriumi pärast“ on üks selle projekti käigus valminud teoseid.

Kunstnikust

Ivars Grāvlejs (snd 1979) on Riias sündinud läti fotograaf, kes elab ja töötab Prahas. 2007. aastal lõpetas ta magistrantuuri FAMU filmi- ja meediakooli fotograafiaosakonnas ja 2021. aastal doktorantuuri Praha Kaunite Kunstide Akadeemias. Ta on Brno tehnikaülikooli kaunite kunstide teaduskonna (FAVU) fotostuudio juhataja. Koos Kateryna Berlovaga moodustavad nad kunstirühmituse Dirty Romantics.
Ivars Grāvlejsil on olnud üle 40 isikunäituse üle maailma ja ta on tuntud ühiskonnakriitika ja iroonilise maailmanägemise poolest, mida ta väljendab provokatiivsetes multimeediateostes. Tema töö nihutab fotokeele piire, püüdes murda lahti sellele pandud ratsionaalse korrastatuse ootustest, ning on mõjutatud dadaismist ja 1970.–1980. aastate saksa kontseptualismist.
Tema töid on eksponeeritud Londonis Tate Modernis, Berliinis Hamburger Bahnhofis ja festivalil Photo London 2019 Somerset House’is. 2015. aastal avaldas Londoni kirjastus Mack monograafia „Early Works“ Grāvlejsi varajastest teostest. Tema töid leidub Martin Parri fondis Bristolis, Thomas Mailaenderi kollektsioonis Pariisis, Läti riiklikus kunstimuuseumis, Läti fotomuuseumis ja Zuzānsi kollektsioonis Riias. 

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja