fbpx

Keskpäev eredas valguses oli värve täis. Kõike oli nii palju. Et kaotasin end värvide vahele pidevalt. Ja väga raske oli end taas üles leida


Keskpäev eredas valguses oli värve täis. Kõike oli nii palju. Et kaotasin end värvide vahele pidevalt. Ja väga raske oli end taas üles leida


Akvarell ja geelpliiats paberil, puitraam, klaas
28 × 24 × 2.5 cm
2022
Küsi lisaKüsi lisa
Sissejuhatus

Teos seeriast “Kas on olemas veel valgust ja värve?

Eriolukorra ajal veetis Kristi Kongi palju aega oma stuudios, mis on võrreldes paljude inimeste oludega mitmel pool maailmas üsna turvaline keskkond. Stuudio akendest hakkas ta algul endalegi aru andmata silmitsema taevast. Ta nägi taevast ruumina, mis on meile kõigil ühine, sõltumata inimese geograafilisest asukohast ja poliitilisest, majanduslikust või sotsiaalsest olukorrast. Omamoodi pandeemiaaegsete päevikumärkmetena hakkas Kongi tegema akvarelle. Need tööd oleksid nagu kuulsa 15. sajandi tundideraamatu „Très Riches Heures“ uusversioon, mis avab lehthaaval meid ümbritseva äreva maailma.

Seeria “Kas on olemas veel valgust ja värve?” sai alguse 2020. aastal ning esimesi töid sellest sai näha Kogo galerii näitusel “Aeg unistada või karta?“, järgmisi aga 2021/2022. aastal Tallinna Kunstihoone näitusel „… ja teised valguse varjundid“. 13.-19. juunil 2022 on valik töid seeriast „Kas on olemas veel valgust ja värve?“ Liste Art Fair Baselil osa Kogo galerii, Kristi Kongi ja Laura Põldi väljapanekust „Tundemaastikud“.

Kunstnikust

Kristi Kongi (sündinud 1985) on maali- ja installatsioonikunstnik, kelle töö keskendub värvile, valgusele ja ruumile. Tema erksavärviline maalilooming võtab sageli muljetavaldavate ruumi hõlmavate installatsioonide kuju. Lisaks maalimisele lõuendile või seintele, põrandale ja laele kasutab Kristi maaliinstallatsioonide loomiseks ka mitmesuguseid muid materjale, nagu näiteks kangad, vineer või pleksiklaas. Maalide ja installatsioonide aluseks on konkreetsed või kujuteldavad kohad, kunstniku tähelepanekud, emotsioonid ja mälestused. Kristi Kongi looming baseerub põhjalikul uurimistööl ja maalieksperimentidel, kus ta katsetab erinevate värvidega, valguse ja varjuga. Kristi ise on nimetanud neid eksperimente „harjutusteks kuuga“. Kristi Kongi looming on ühtaegu nii poeetiline – see väljendub ka teoste pealkirjades – kui ka süsteemne ja analüütiline.

Kristi Kongi on õppinud maali Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (2004–2008) ning lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal magistriõppe (2008–2011). Teda on autasustatud Noore Kunstniku preemiaga (2011), Sadolini kunstipreemiaga (2013), Konrad Mäe preemiaga (2017), Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga (2021) ning 2016. aastal nomineeriti ta Köler Prize preemiale.
Kristi Kongi on Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna juht ja dotsent. Ta on üks kunstnikupalga saajatest aastatel 2022–2024.

Vaata ka Kristi Kongi KKEK kunstnike andmebaasis.

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja