fbpx

sTARTUp Day 2022

Mari-Leen Kiipli

24.8.2022 — 26.8.2022

Kogo galerii esitleb: Mari-Leen Kiipli „One-on-One“

Kogo galerii pakub sTARTUp Day ärifestivali külalistele puhkealal mõjusat kogemust, kus kaasaegse kunsti vahenditega toimub melust väljalülitamiseks intensiivne meeleline katkestus.

Aina enam rõhutatakse ka ettevõtluses, kui oluline on puhata. Puhata peavad saama nii töötajad kui ka juhid. Paljud meist kasutavad vaba aega sportimiseks.

Videoinstallatsioonis „One-on-One“ näeme kaht naist hämaras saalis mängimas korvpalli — sportmängu, mis võib olla üsna agressiivne — eriti siis, kui mäng käib võidu peale. Sportlased armastavad head mängu, kus on oluline distsipliin, kokkumäng, solidaarsus, mängu ilu. Kuid selle kõige kõrval on väga olulisel kohal ka võistluslikkus ja võit.

Sellist lähenemist — soovi olla parem — saab rakendada ka ettevõtluses, ja mitte tingimata ainult konkurentide puhul. Koos kolleegidega harjutamine, eesmärkide seadmine, plaanide tegemine, ja igakordne järelduste analüüs, kui klientidelt on saadud tagasisidet, ilmestab meie püüdu olla parem, olla parim.

Pole juhuslik, et kunstnik osutab ebakonventsionaalselt just naiste mängule. Paljud naised kogevad siiani ühiskondlike ootuste ja stereotüüpide tõttu tööalaseid raskusi (nagu palgalõhe või meeskolleegide eelistamine edutamisel). Viimastel aastatel on lääne ärikultuuris toimunud märkimisväärseid muutusi, ent vaatamata edusammudele soolise võrdõiguslikkuse suunas seisavad naised endiselt silmitsi tagasilöökidega nagu diskrimineerimine, stereotüübid, tööalase sotsiaalse võrgustiku või töö ja eraelu tasakaalu puudumine.

Videoteoses „One-on-One” on kunstnik fookusesse asetanud mitteootuspärase. Me näeme kehade liikumist, füüsilisi puuteid, rünnakukatseid ja kaitsetaktikat — kehalise intensiivsuse ja pingelanguse momente. Oluline on hoopis kõik meeleline, millele pole isegi mõtet eesmärgipärasust omistada või üldse nimetust anda.

See on tulv ja vohamine, raputav turbulents — kokkusurutud info, mis vallandub ootamatu intensiivsusega. Taju mitmekordistumise, faktide, oletuste, sekundaarsete tunnete tajumine. Näha olukorda hetkeliselt erinevatest punktidest. See on katkend ühest võimalikust olemisviisist, kus kohtuvad samaaegne lähedus ja distantseeritus. See on teistsugune ajalisus — uus territoorium, mis vajab avastamist.

Mari-Leen Kiipli (s 1988) on foto-, video- ja installatsioonikunstnik, kes oma loomingus keskendub peamiselt ruumide ja situatsioonide sõnastamata, tunnetuslikele omadustele.

Ta on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ning Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, käinud vahetusõpingutel Viinis ning praegu elab ja töötab Tallinnas. Kiipli hiljutised isiku- ja duonäitused on „Nanshe Gone Fishing“ Draakoni galeriis (2021) Tallinna Fotokuu raames ja „Husa“ Kogo galeriis (2020) koos Paul Kuimetiga.

Tema teoseid on näidatud sellistel grupinäitustel, linastustel ja kunstimessidel nagu Liste kunstimess Baselis Šveitsis (koos Kogo galeriiga, 2021), Unseen Amsterdamis ja Foto Tallinn (koos Kogo galeriiga, 2019), The Others Torinos (koos Eesti Fotokunstniku Ühendusega, 2018), „Estonia Now: Artists’ Moving Image Programme“ Glasgows (2018) ja „Metamorfoosid kodule“ Tartu kunstimuuseumis (2018).

2019. aastal toimunud kunstimessil Foto Tallinn premeeris erarahastuse platvorm Outset Eesti Mari-Leen Kiiplilt (koos Kogo galeriiga) videoteose „Fish that Swallows the Earth. Particles that Dance in the Sunrays“ ostuga (video valmis 2018 Kogo galeriis toimunud näituseks). 2018. aastal sai Mari-Leen Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ning tema installatsioon „Passiflora“ võitis preemia The Others kunstimessil Torinos.

Näitust toetavad

sTARTUp Day, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kunstimuuseum, Tartu Kunstimaja.

Mari-Leen Kiipli „One-on-One”, videoinstallatsioon, 2017/2022

Näitlejad: Mary-Ann Talvistu, Maria-Elisabeth Talvistu
Produtsent: Eret Kuusk
Operaator: Taivo Soobard
Operaatori abi: Jako Krull
Valgustaja: Kristjan Tenso
Montaaž: Mari-Leen Kiipli, Artjom Jurov
Värvikorrektsioon: Jako Krull
Installeerimine: Urmo Teekivi, Peeter Kuul

Kogo galeriist

Kogo galerii on on 2018. aasta kevadel Tartus Aparaaditehases avatud kaasaegse kunsti galerii, mis aitab kaasa kunstnike rahvusvahelisele nähtavusele ning nende kunstipraktika laialdasele tutvustamisele. www.kogogallery.ee

Lisaks pakume professionaalset kunstirentimise teenust ka ettevõtetele. On teaduslikult tõestatud, et kunsti abil paraneb töökultuur, töökeskkonna kvaliteet, töötajate vaimne tervis ning see avab võimalusi tõsta ettevõtte tootlikkust. Samuti on kunsti abil võimalik luua ja parandada ettevõtte kuvandit. Võta meiega ühendust ja räägime lähemalt.

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja