fbpx

Dräägime ära

Baltic Drag King Collective
Kuraator: Mētra Saberova

25.8.2023 — 21.10.2023

Kuraator: Mētra Saberova

 

AVAMINE

25.8 kell 18.00–23.00
Kohtu drag-esinejatega ja jää hoovis toimuvale show‘le!
Samal õhtul on Aparaaditehases ka Galeriide öö ja Aparaaditehase festival 

PUBLIKUPROGRAMM

16.9 Baltic Drag King 2023 kroonimine
sündmus toimub Tartus Genklubis koostöös kväär-üritustesarjaga Vikerruum

30.9 Peemoti keskuse arutelu drag kingid vs. meedia
sündmus toimub kell 16.00 Kogos koostöös Peemoti keskusega

7.10 Drag kui kunstivism paneeldiskussioon
sündmus toimub kell 16.00 Kogos

Kogo galerii programmi „Kväärime ära“ järgmine osaline Baltic Drag King Collective ootab sind, sinu sõpru ja tuttavaid galeriiruumi, kus drag’i vahendusel paotatakse uks kväär-ööelu, soolise võimestamise ja soopoliitika maailma. Baltic Drag King Collective’i näitus on pühendatud kväärkogukonna mitmekesistele liikmetele, kes on üheskoos võtnud sihiks töötada nii laval kui ka tavaelus elurõõmsama ja kaasavama ühiskonna heaks.

Läti kunstniku ja Baltic Drag King Collective’i ühe asutaja Mētra Saberova kureeritud näitus koosneb fotomaterjalist, mis pakub ülevaadet kollektiivi praegustest tegemistest ja mida täiendavad liikmete kaastööd. Näitus tutvustab rühmitusse kuuluvate esinejate laia ampluaad, nende drag’iga tegelemise eri põhjuseid ja mooduseid ning lahkab soorollide ja nendest üleastumise vastuolulist teemat.

Tänu Läti fotograafide Krista Saberova ja Edgars Tabaksi järjepidevale toele saab näitusel näha fotojäädvustusi Baltic Drag King Collective’i praegustest tegemistest, mis on väljapanekuks saanud uue vormi. Galeriiruumis hõljuv üleelusuurune mantel on loodud drag’ile omases isetegemise vaimus ja kutsub külastajaid tutvuma pildile talletatud hetkedega. Fotode kõrval esitletakse drag-esinejate ja kogukonnaliikmete isiklikke sõnumeid, mis installatsiooni kanga- ja tähendusekihte omakorda täiendavad.

Baltic Drag King Collective on Lätist, Eestist ja Leedust pärit drag-esinejate avatud rühmitus, mille liikmed kasutavad drag’i soolisuse dekonstrueerimiseks ja ümbermõtestamiseks, ühiskonna harimiseks ja LGBTQ+-kogukonna nähtavaks tegemiseks. Nende tegevuse keskmes on mehelikkuse performatiivne esitamine ning naiste, transsooliste ja mittebinaarse sooidentiteediga isikute esindamine. Kollektiiv korraldab drag-etendusi, töötubasid, loenguid ja vestlusringe ning on teinud koostööd teiste kvääraktivistide, kunstnike, teadlaste ja organisatsioonidega Baltimaadest, Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Poolast, Rootsist, Soomest, Moldovast ja Ukrainast. Rühmitus on toonud lavale drag-etteasteid Riia, Kaunase ja Vilniuse Pride’il ning on alates 2019. aastast korraldanud iga-aastast Baltic Drag Kingi konkurssi, mille võitja kroonitakse aasta drag king’iks.

Drag king’id ei ole haruldane vaatepilt ei kohalikel Vikerruumi üritustel Tartus ega ka Tallinna kväär-ringkonnas. Drag King Festival ja iga-aastane konkurss on lisanud hoogu drag’i arengule Riias ning Eesti ja Läti kväärkunstnikud on saanud teha koostööd ka Kaunase ja Vilniuse kolleegidega. Ometi on võimalik, et kuuled drag king’idest esimest korda, sest võrreldes drag queen’idega on nad üldiselt vähem tuntud.

Drag king’ide ajalugu ulatub tagasi vodevilli algusaegade ning 18. ja 19. sajandil populaarsete travestiateni, kus naised astusid laval üles meestena. Tänapäeval tegutsevad drag king’i nime all enamasti sünnijärgselt naisena määratletud esinejad, kelle loodud usutavate ja kummaliste tegelaste drag võib sisaldada kõike alates publiku ees klassikalise lip-sync’i esitamisest kuni linnapeaks kandideerimiseni.

Näitus kuulub Kogo galerii aasta programmi „Kväärime ära”.

 

TOETAJAD

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Läti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuuripunkti mobiilsusprogramm ja VV Foundation.

Suur tänu Lisett Kruusimäe ja Laura Barbo!

 

TIIM

Kuraator: Mētra Saberova
Kunstnikud ja panustajad: Mētra Saberova (Timmy), Krista Saberova, Edgars Tabaks, Ilze Vēze-Balode (Henry Oak), Mailo Štern, DJ Lévi, Marss The Person, Vincent Hemingay, Dawn (K!NK), Niko Rain (Bazilix), Vencheska Baltique ja Vivianna Maria Stanislavska Lätist; Hanna Kannelmäe (Eeben Früülep), Maxx Toxic, MajorDanger, Ms Elsa, Helgi Saldo ja Wickler Wilde Eestist; King A ja Querelle Leedust.
Näituseprogrammi kuraator: Šelda Puķīte
Produktsioon ja publikuprogramm: Stella Mõttus
Administreerimine: Liina Raus
Kommunikatsioon: Karin Kahre, Kristlyn Liier
Graafiline disain: Aleksandra Samulenkova
Dokumentatsioon: Roman-Sten Tõnissoo (näitusevaated), Luisa Greta Vilo (näituse avamine)
Tõlge ja toimetus: Refiner Translations

 

KURAATOR

Mētra Saberova (snd 1991) on läti kväärfeministlik etendus- ja audiovisuaalkunstnik. Mētra on jaganud oma kogemusi meditsiiniturismi ja eri kehaprotseduuridega, et edendada arutelu naisekeha ja selle võimete üle. Kunstnik omandas bakalaureusekraadi Läti Kunstiakadeemias ja magistrikraadi Londonis Central Saint Martinsis. Tema huvi keskmes on Riia skeene, kuhu on koondunud Läti noorte feministidest kunstnike ja aktivistide põlvkond. 2019. aastal asutatud Baltic Drag King Collective’i kaasasutaja ja korraldajana on Mētral läinud korda luua Läti ja kõigi Baltimaade kunsti- ja ööelus eraldi skeene, seda elus hoida ja kasvatada. Teda on sellel teel aidanud mehelikkust performatiivselt esitavad drag-esinejad, kes avardavad oma tegevuse kaudu soolise eneseväljenduse piire. Laiahaardelise drag-võrgustiku loomine on olnud oluline verstapost nii kväärkogukonnale kui ka peavooluühiskonnale, kuna see toob kväärkunsti ja kväärseisukohti rohkem pildile ning pakub marginaliseeritud esinejatele uusi ja jätkusuutlikke võimalusi kultuurisektoris.
www.metrasaberova.com

Press ja Publikatsioonid

.Müürileht, arvustus, 9.10.2023
.Sirp, arvustus, 22.9.2023
.Tartu Postimees, fotoreportaaž, 18.9.2023
.Kroonika, fotoreportaaž, 18.9.2023

.Echo Gone Wrong, fotoreportaaž, 12.9.2023
.ERR kultuuriportaal, fotoreportaaž, 11.9.2023
.Müürileht, news, 7.9.2023.
.Tartu Postimees, arvustus, 29.8.2023
.Tartu Postimees, uudis ja fotod avamiselt, 26.8.2023
.Echo Gone Wrong, uudis, 25.8.2023
.Vikervaade, uudis, 15.8.2023

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja