fbpx

Avanev ja sulguv

Jaakko Autio
Riikka Keränen
Kuraator: Mirjami Schuppert
Koostöös galeriiga Titanik

9.9.2022 — 5.11.2022

Näitusel „Avanev ja sulguv“ saab tutvuda kahe Soome kunstniku, Jaakko Autio ja Riikka Keräneni uute töödega. Näitus tegeleb küsimusega, kuidas on minevik olevikus kohal ning kuidas meie varasemad kogemused mõjutavad praeguse hetke kogemist. Minevik on meisse – õigemini meie kehasse – jätnud nii meelelisi kui ka mitte-meelelisi jälgi, need on meiega kaasas mitte üksnes mälestuste, vaid ka kehalise mälu kujul. Läbikogetu on meisse settinud, me kanname möödanikku oma kehas kaasas. Kehasse talletunud mälu kaudu on ühes kohas, ühes ruumis korraga kohal eri ajad, mida ei saa üksteisest eraldada. Tänane päev, praegune aeg moodustavad osa ajaloo katkematust kulust.

 

Narvas residentuuris viibides salvestas Jaakko Autio Eesti hümni (mis on ühtlasi ka Soome hümn, pealkirjaga „Maamme laulu“) kohalike kooride ja ühe Soome koori esituses. Autio teoses on lauljate eraldi salvestatud hääled toodud kokku mitmekanalilises installatsioonis. Lauljate hääled põimuvad ja segunevad, sõnad ja meloodia muutuvad näitusesaalis äratundmatuseni. Teos loob ruumi, kus esiplaanile kerkib taju paljusus ning üheskoos on kohal mitu eri aega. Kogeme olevikku mitmetahulise ja määratlematuna.

Riikkä Keräneni kelmikad esemed on sündinud vahetus kontaktis looduslike materjalidega, nagu hein, liiv ja savi. Teosed saavad oma vormi kunstniku kätes – need on loodud materjaliga kokku puutudes, lähtudes esemete endi vajadustest, ammutades inspiratsiooni elusolendite loomulikust arengust. Vormid venivad ja voolavad mööda eri pindu ega rutta lõplikku kuju võtma. Materjali toores kohalolu ei lase neid esemetena määratleda ega selgelt piiritleda. Keräneni tööd suhestuvad ruumi hõivates nii Autio installatsiooni kui ka valge galeriipinnaga, tungides seente kombel igasugu õõnsustesse. Keräneni teos toob nähtavale kõik nurgad ja sopid, tõstes esile alati olemas olnud, kuid varem tähelepanuta jäänud ruumiosad.

 

Näitus sai inspiratsiooni Kogo 2022. aasta teemast „Minevik on olevik“, mis viitab sellele, kuidas aeg sündmusi ja kogemusi minevikust olevikku toob. Minevik voolab läbi oleviku ja mõjutab seda, mis suuna sündmused olevikus võtavad. Minevik on alati kohal – nii kandub ka meie olevik edasi tulevikku.

Näituse valmimisel ühendasid oma jõud Eesti kaasaegse kunsti galerii Kogo ja Soome galerii Titanik, kes tänavu vahetavad näituseprojekte, et tuua Balti kunstnikke Soome Turusse ja Soome kunstnikke Eestisse Tartusse.

KUNSTNIKUD

Jaakko Autio on Helsingis tegutsev helikunstnik. Autio sündis Soomes, kuid kolis nelja-aastaselt Senegali, kus ta elas kuni 12. eluaastani. Pärast Senegalis veedetud lapsepõlve oli tal Soome tagasi jõudes keeruline eakaaslastega ühele lainele saada. Nooruses kogetud sündmustest kasvas välja Autio loomingu keskne küsimus: kuidas maailma ja teiste inimestega tähendusrikkal moel suhestuda? 
Autio teosed on mitmekanalilised kogemuslikud heliinstallatsioonid, mis annavad publikule võimaluse puhata ja end esteetilisele elamusele usaldada. Turvatunde ja jõudeoleku pinnalt saab igaüks mõtiskleda oma koha üle siin ilmas.

Riikka Keränen on kujutav kunstnik ja mitme ameti pidaja, kes elab Kainuu maakonnas Ristijärvi vallas. Ta lõpetas 2010. aastal Kankaanpää kunstikooli skulptuuri erialal. Keräneni loometööd võib kirjeldada kui mängimist ja kätega mõtlemist, kahekõne kõikvõimalike materjalidega. Loomingu kaudu mõtiskleb ta selle üle, kuidas inimeste maailm suhestub inimvälise maailmaga.

 

KURAATOR

Mirjami Schuppert (Soome/Saksamaa) on õpetaja, kuraator ning Turu galerii Titanik ja kunstnikeühenduse Arte juhataja. Ta on lõpetanud bakalaureuse- ja magistriõpingud kultuuriajaloo erialal ning läbinud Ulsteri ülikoolis praktikapõhise doktoriõppe kureerimise alal. Alates 2010. aastast on ta töötanud sõltumatu kuraatorina ning korraldanud mitmeid näitusi Soome, Saksamaa ja Põhja-Iirimaa galeriides ning muuseumides. Kuraatorina tegeleb Schuppert eelkõige uute konteksti- ja kohaspetsiifiliste tööde tellimisega.

 

ETTEKANTUD TEOSED

Jaakko Autio
PIIRIL (II PEATÜKK) / RAJALLA / НА ГРАНИЦЕ
Narva muusikakooli tütarlastekoor (EE), Narva eesti keele maja tandemkoor (EE), Narva muuseumi folkansambel Suprjadki (EE) ja koor Nomad Vocals (FI). Helilooja: Jussi Mattila (originaal Fredrik Paciuse „Mu Isamaa / Maamme laulu“, 1847)

 

TOETAJAD

Frame Contemporary Art Finland
Soome Instituut
Heade mõtete linn, Tartu
Eesti Kultuurkapital

 

TÄNUD

Lotta Anttila

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja