fbpx

Biomass – kummitus nurgas

14/03/2020 — 02/05/2020

Kogo galeriil on rõõm esitleda skulptori ja installatsioonikunstniku Eike Epliku isikunäitust, mida saadavad Mehis Heinsaare tekstid.

Eike Epliku meetoditeks on improvisatsioon ja katsetused erinevate materjalidega, mis viib kunstniku uute põnevate vormide, variatsioonide ja seosteni. Seekord loob ta kogu galeriiruumi hõlmava installatsiooni, mis koosneb eri materjalidest (savi, portselan, metall, leitmaterjal, pudu) tehtud objektidest.

Kuna Tartu kultuuriväljal on kunst ja kirjandus olnud aastaid tihedalt põimunud ja seeläbi sünnitanud nii omapäraseid loojaid kui ka põnevaid koostöid*, tegi Kogo galerii ettepaneku kaasata näitusele ka üks eesti kirjanik või luuletaja. Nii valiski Eike Eplik näituse partneriks Mehis Heinsaare. Valik on igati õigustatud – mõlemad loojad on julged ja isepäised, kummagi looming sünnib tugevast sidemest keskkonna ja loodusega, samuti iseolemisest. Nende teosed on rikkalikud, fantaasiaküllased ja seotud alateadvusega. Kumbki looja ei ole küll otseselt sotsiaalne või poliitiline, kuid allhoovustes on neid teemasid paratamatult tunda. Kasutades looduse motiive, loovad mõlemad jutustusi, mis on ülistus paljususele ja elurikkusele.

Loe Eike Epliku kohta lisaks siit. Kunstniku koduleht.

Mehis Heinsaar (1973) on üks hinnatumaid ja auhinnatumaid eesti nüüdiskirjanikke. Teosed: “Vanameeste näppaja” (lühijutud 2001), “Härra Pauli kroonikad” (lühiromaan juttudes, 2001 ja 2011), “Artur Sandmani lugu ehk Teekond iseenda teise otsa” (romaan, 2005), “Rändaja õnn” (lühijutud 2007), “Sügaval elu hämaras” (luuletusi 1992–2008), “Ebatavaline ja ähvardav loodus” (lühijutud, 2010), “Ülikond” (jutte 2003–2013, 2013), “Unistuste tappev kasvamine. Jutte ja novelle, muinasjutte ja nägemusi siit- ja sealtpoolt Eestimaa teid” (2016), “Pingeväljade aednik” (luulekogu, 2018). Mehis Heinsaare loomingut on tõlgitud soome, ungari, vene, prantsuse ja inglise keelde. Mehis Heinsaare retseptsioonist on koostatud artiklikogumik “Luhtatulek. Ekslemisi Mehis Heinsaare tihnikutes” (koostaja Sven Vabar, 2011).

Täname Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonda, Tartu Lastekunstikooli, Kertu Tubergi, Mehis Heinsaart, Silver Sikku, Bruno Kadakut, Mary-Ann Talvistut, Peeter Talvistut, Šelda Pukitet, Margit Lõhmust, Urmo Teekivi, Tartu Ülikooli projektipraktika tudengeid, grupijuhti Mari-Liis Koemetsa ning juhendajaid Anneli Lorenzit ja Merily Heinalod; toetajaid Eesti Kultuurkapitali, Tartu linna ja Pühaste pruulikoda.

* Interdistsiplinaarset koostööd on teinud näiteks Kiwa, chaneldior (Tanel Rander), Martiini, Juka Käärmann, Erkki Luuk, Marko Kompus, Lauri Sommer (Kago), Kaspar Jassa, Kristiina Viin jt. Iseäranis silmatorkav oli Tartu loomeinimeste interdistsiplinaarne koostöö Y-galerii tegutsemise ajal 2004–2014. aastal. Hilisemast meenub Eike Epliku põlvkonnakaaslase, palju tunnustust pälvinud skulptori ja installatsioonikunstniku Jevgeni Zolotko koostöö kirjaniku, tõlkija ja mängudisaineri Anti Saarega.

/ 1