fbpx

Biomass – kummitus nurgas

13/05/2020 — 30/05/2020

Exhibition view: Eike Eplik "Biomass – Ghost In the Corner" with text by Mehis Heinsaar

Kogo galeriil on rõõm esitleda skulptori ja installatsioonikunstniku Eike Epliku isikunäitust, mida saadab Mehis Heinsaare tekst “Elusamus” (2020).

Eike Epliku meetoditeks on improvisatsioon ja katsetused erinevate materjalidega, mis viib kunstniku uute põnevate vormide, variatsioonide ja seosteni. Seekord loob ta kogu galeriiruumi hõlmava installatsiooni, mis koosneb eri materjalidest (savi, portselan, metall, leitmaterjal, pudu) tehtud objektidest.

Tartu kultuuriväljal on kunst ja kirjandus olnud aastaid tihedalt põimunud ja seeläbi sünnitanud nii omapäraseid loojaid kui ka põnevaid koostöid. See ajendas Kogo galeriid tegema kunstnikule ettepanekut kaasata näitusele ka üks eesti kirjanik või luuletaja. Nii valiski Eike Eplik näituse partneriks Mehis Heinsaare. Valik on igati õigustatud – mõlemad loojad on julged ja isepäised, kummagi looming sünnib tugevast sidemest keskkonna ja loodusega, samuti iseolemisest. Nende teosed on rikkalikud, fantaasiaküllased ja seotud alateadvusega. Kumbki looja ei ole küll otseselt sotsiaalne või poliitiline, kuid allhoovustes on neid teemasid paratamatult tunda. Kasutades looduse motiive, loovad mõlemad jutustusi, mis on ülistus paljususele ja elurikkusele.

Uuri Eike Epliku kohta lisaks KKEK kunstnike andmebaasist ja kunstniku kodulehelt.

Mehis Heinsaar (1973) on üks hinnatumaid ja auhinnatumaid eesti nüüdiskirjanikke. Tema tuntuimad kogumikud on “Vanameeste näppaja” (lühijutud 2001), “Härra Pauli kroonikad” (lühiromaan juttudes, 2001 ja 2011), “Rändaja õnn” (lühijutud 2007), “Ebatavaline ja ähvardav loodus” (lühijutud, 2010), “Pingeväljade aednik” (luulekogu, 2018). Heinsaare loomingut on tõlgitud soome, ungari, vene, prantsuse ja inglise keelde. Mehis Heinsaare retseptsioonist on koostatud artiklikogumik “Luhtatulek. Ekslemisi Mehis Heinsaare tihnikutes” (koostaja Sven Vabar, 2011).

Näituse graafiline disain: Aleksandra Samulenkova ja Silver Sikk
Fotograaf: Marje Eelma

Täname Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonda, Tartu Lastekunstikooli, Kertu Tubergi, Mehis Heinsaart, Silver Sikku, Bruno Kadakut, Mary-Ann Talvistut, Peeter Talvistut, Šelda Pukitet, Margit Lõhmust, Urmo Teekivi, Tartu Ülikooli projektipraktika tudengeid ning juhendajaid; toetajaid Eesti Kultuurkapitali, Tartu linna ja Pühaste pruulikoda.