fbpx

Verekivi

Verekivi

Verekivi, puit, klaas, helmed
7 × 102 × 5 cm
2021
Küsi lisaKüsi lisa
Sissejuhatus

Teos grupinäituselt „Bambi projekt“.

„Su veri on kinni jäänud,“ lausus Vana. „See ei nõrgu enam haavast, ei tilgu su soontest, ei reeda sind enam ega näita Temale ja Tema koerale teed sinu elu kallale.“ (Salten, lk 128)

Rūta Spelskytė teoseid võib käsitleda kummalisi ja salapäraseid nõiajooke ja geoloogilisi objekte täis laboratooriumina. Kunstnik uuris mitmeid Salteni raamatuga seotud teemasid, nagu autori kultuuriline taust ja jahitraditsioonid, kuid peamiselt huvitas teda siiski verealkeemia. Kuigi ta on varem bioloogia ja keemiaga kokku puutunud, ei ole ta oma eksperimentides verd kasutanud. Peatükk, kus Bambi ringiratast kõnnib, et oma jälgi varjata ja ellu jääda, innustas Spelskytėt teemat lähemalt uurima.

Niisiis lõigi kunstnik „Verekivi“ (šamaanid kasutavad seda veritsuse peatamiseks), „Hinge“ (loomade veri; juutide uskumuse kohaselt paikneb hing just veres), „Peakinda“ (lateksist hirvekolju koopia), „Hirmu lõhna“ (ohtlik peletav segu, mida kasutatakse selleks, et hirved noori puid ei kahjustaks), „Tubakalehed“ (kuivama riputatud lehed), „Askleepiasepiima“ (askleepiasest valmistatud mürgine vedelik, mida jahimehed kasutavad selleks, et haavatud hirv verest tühjaks jookseks).

installatsioon

Kunstnikust

Rūta Spelskytė (1985) on kunstnikuna eriliselt huvitatud inimestevahelistest arusaamatustest ja erinevatest ebaõnnestumistest, samuti teaduse ja teadusvälise ulmemaailma suhetest. Ta töötab haruldaste looduslike ainete ja esemetega, valguse ja pigmentidega, kujutledes tulevikualkeemiat, -taimi, -loomi ja -meeli, mida võiks arendada või üles leida. Spelskytė õppis Vilniuse Kunstiakadeemias graafikat ja skulptuuri, omandades seal nii bakalaureuse- kui ka magistrikraadi. 2019. aastast on tal Vilniuse Kunstiakadeemiast ka doktorikraad.

Rohkem teoseid kunstnikult

Lateks, värvilisele polüuretaanile kinnitatud koljutükid, 14 × 11 × 18 cm, 2021
Verekivi, puit, klaas, helmed, 7 × 102 × 5 cm, 2021
Lehma ja kana kuivatatud veri, tubakas metallist käepidemega klaastorus, 7 × 15 × 7 cm, 2021

Kogo galerii uudiskiri

Loe viimast uudiskirja