fbpx

Kogo ostukeskus!*

02/03/2021 by Liina Raus

Märtsiks hülgab Tartus Aparaaditehases paiknev Kogo meelelahutusliku kunstigalerii mudeli ja muutub ajutiselt turvaliseks ja eksklusiivseks ostukeskkonnaks. Alanud kuu eripakkumisteks on keerulisel ajal eneseabi lubav Kaose Koguduse „Kaose käsiraamat‟, Holger Looduse lootust andvad tooted nagu lauamäng „Reis paradiisi‟ ja võtmehoidja „Purgatoorium‟ ning Kiwa moekad särgid „Sa lõpetad Elvas‟ ja „Nothing‟.

Ostukeskuse kujunduse „Taasluues neid vanu nõlvakuid‟ on teinud Holger Loodus meenutades meile kaubamajade ja ostukeskuste algusaegu, kui need alles uudsed paigad sisendasid lootust ja elevust helge tuleviku suhtes. Iga toode on paigutatud spetsiaalsesse konteksti, et võimendada ostmisest saadavat naudingut. Toeks kõigile, kes veel kõhklevad ja ei tea mida siinmail uudsest ostukogemusest oodata, on brošüür, kus tuntud mõtleja Tanel Rander uudse ostukogemuse üksikasjalikult lahti seletab ja seda mõtestab.

Lisaks ostukeskkonnas välja pandule on palju letialust kaupa. Kuna leti alla pugemine on praegust epidemioloogilist olukorda arvestades ohtlik, siis letialuse toodanguga saab tutvuda e-poes. Näiteks saab e-poest soetada Eike Epliku aegumatu „Kolmapäevase lõuna‟ mida on kahes variandis I ja II, Edith Karlsoni erinevais versioone „Ilmast‟ ja Johannes Luige olukorra „Jälgijaid‟, Martiini eriolukorra teavituskleebiseid ja palju muud.

Otsus ärimudelit vahetada ei tulnud kergelt, kuid näeme, et kehtestatud piirangute tingimustes on ostukeskusi hädasti juurde vaja. Anname oma väikese panuse, et teenindada abivajajaid, kes ostlemisest leiavad hingelise toe ja lahenduse kuhjunud pingetest vabanemisel.

Jälgime kõiki kaubanduskeskustele kehtestatud reegleid ning allahindlusi me kindlasti ei planeeri. Ostukeskusse pääseb elava järjekorra alusel, turvatöötaja järgib 2+2 reegli täitmist ning ostukeskkonda on lubatud siseneda vaid maskikandjail.*

* Ülalolevasse teksti tasub suhtuda kui performatiivsesse akti. Galerii järgib Eesti Vabariigi Valitsuse nõudeid ning on end näituseruumina defineerinuna hetkeseisuga suletud. Ühtlasi kirjutas Kogo galerii alla eile, 1. märtsil 2021 Eesti Kunstnike Liidu poolt läkitatud avalikule pöördumisele (https://www.eaa.ee/kunstiinstitutsioonide-avalik-poordumine-vabariigi-valitsusele), millega soovitakse valdkondade võrdset kohtlemist.

 

Uus Kogo ostukeskus. Foto: Stella Mõttus

 

Alexei Gordin „Nimeta‟, akrüül lõuendil 2019